Witamina D

Jedną z najbardziej znanych witamin, jakie potrzebne są w organizmie człowieka jest witamina D. Bierze ona udział w ważnych procesach każdego organizmu i zawsze musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich ilościach. Co warto o niej wiedzieć?

Przede wszystkim witamina D jest obecna w budowie kości i chroni je przed osteoporozą. Źródeł witaminy D jest bardzo dużo, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób ją przyjmować i kiedy dostarczać do organizmu.

Charakterystyka

Witamina D zaliczana jest do substancji, które warunkują zdrowie człowieka i jego prawidłowy rozwój. Ponadto witamina D rozpuszczalna w tłuszczach występuje przykładowo w jajach, mleko oraz rybim tranie.

Z wielu naukowych artykułów wynika, że witamina D nie do końca jest witaminą, a prohormonem, z tego względu, że może być również wytwarza przez ludzi organizm.

Produkcja witaminy D w organizmie zależy od słońca. Wszystko dzieje się za sprawą promieni ultrafioletowych, które przenikają przez skórę.

U dzieci witamina D zapobiega pojawianiu się krzywicy, natomiast u dorosłych chroni przed osteoporozą.

Rola witaminy D

Witamina D posiada jedną podstawową funkcję, czyli regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej i uczestnictwo w mineralizacji kości.

Ponadto witamina D jest niezbędna w procesach kostnienia oraz w procesach powstawania związków potrzebnych do budowy kości.

Funkcje witaminy D

Do funkcji witaminy D przede wszystkim należą:
utrzymanie właściwego stężenia wapnia we krwi, jednocześnie zwiększając wchłanianie w jelitach wapnia i fosforu,
hamowanie nadmiernego wydalania z organizmu wyżej wymienionych pierwiastków,
zmniejszenie stanów zapalnych skóry,
potrzebna jest, a nawet niezbędna do optymalnego formowania układu szkieletowego,
korzystnie wpłynie system nerwowy, na skurcze mięśni i na serce.

Pozostałe informacje
Badania wykazują, że kobiety w ciąży mają mogą mieć poziom witaminy D nieco obniżony, ale mimo wszystko bliższy normie, ponieważ w ciąży przyjmuje się wiele różnych witamin.

Niski poziom glukozy we krwi pojawia się, gdy w organizmie pojawia się niski poziom witaminy D.

Dzienne zapotrzebowanie

Wystarczy tylko 15 minut wystawiania twarzy na słońce, aby dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki witaminy D w naturalny sposób. Zaś właściwa dawka witaminy D w organizmie osoby dorosłej to 4000 IU.

Witamina D jest bardzo potrzebna w organizmie i jest w stanie spowodować wiele dobrego, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią ilość w organizmie. Nie zawsze człowiek ma na to wpływ, ale warto poznać wszystkie ważne informacje oraz funkcje właśnie tej witaminy.