Prawo spadkowe
Prawo określa wiele różnych przepisów, artykułów, warunków itd. Są bardzo różne dziedziny prawa, które przydają się raz na jakiś czas każdemu. Jednym z bardziej potrzebnych praw jest prawo spadkowe.
Chyba każdy wie, czym jest spadek, ponieważ to przede wszystkim dziedziczenie majątku i wszystkich posiadanych rzeczy po osobie zmarłej. Prawo spadkowe jest właśnie po to, aby ustalić wszystkie warunki dziedziczenia oraz podziału majątku.
Dziedziczenie
Do dziedziczenia, w prawie spadkowym, dochodzi na 2 sposoby:
- dziedziczenie ustawowe – dochodzi do niego z mocy samych przepisów prawa spadkowego
- dziedziczenie testamentowe – dochodzi na niego ze względu na to, co zapisane zostało w testamencie przez zmarłą osobę.
Czym jest testament?
Według prawa testament to spisanie ostatniej woli. Testament może napisać każdy i każdy w dowolny sposób może podzielić swój majątek. Jednak należy pamiętać o tym, że testament powinno spisać się w obecności notariusza. Wtedy jest podkreślona jego wiarygodność i nie ma potrzeby dochodzenia czy testament został napisany przez osobę uprawnioną do jego stworzenia.
Prawo spadkowe bierze również pod uwagę coś takiego, jak zachówek, o który może ubiegać się rodzina zmarłej osoby, od innych osób, które zostały zapisane w testamencie, a oni nie. Oczywiście każdego można wydziedziczyć z majątku, ale najbliższa rodzina zawsze może walczyć o wspomniany wcześniej zachówek. Nie zawsze on jednak zostanie zasądzony przez sąd.
Zachówek
Zachówek jest elementem prawa spadkowego, ponieważ ma za zadanie zabezpieczyć spadkobierców przed całkowicie dowolnym rozporządzeniem majątku.
Odczytanie testamentu
Jeśli spadkodawca napisał swój testament w obecności notariusza, to po śmierci takiej osoby następuje spotkanie wszystkich spadkobierców w gabinecie notariusza i tam jest odczytywany testament osoby zmarłej.
Podsumowując należy powiedzieć, że prawo spadkowe jest bardzo ważny elementem całego systemu prawnego, ponieważ określa ważne elementy, takie jak dziedziczenie. Niestety wiele spraw związanych z dziedziczeniem musi zostać orzekniętych przez sąd, aby wszystko miał odpowiednią moc prawną.
W wielu przypadkach żadne najbliższy spadkobierca nie został pominięty, ponieważ nawet spisanie testamentu nie będzie warunkowało tego, czy ktoś ma prawo do spadku czy nie, mowa tutaj właśnie o zachówku. Oczywiście wszystko dotyczy osób, które nie zostały wcześniej wydziedziczone przez spadkodawców.
Wiele kwestii jest dość skomplikowanych, ale do pomocy zawsze są prawnicy, którzy na prawie znajdą się, jak nikt inny.