Punkty karne

Każdemu kierowcy jest znany taki temat, jak punkty karne, ponieważ znajomość zasad przyznawania punktów karnych jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Punkty karne otrzymuje się za nieprawidłową i niezgodną z prawem jazdę samochodem, motorem, ciężarówką, skuterem i innymi środkami transportu.

Punkty karne przyznawane są przez policję drogową, jeśli złapią kierowcę na łamaniu przepisów Kodeksu Drogowego. Punkty karne zawsze idą w parze z mandatem, który jest karą pieniężną za złamane przepisy.

Czy można sprawdzić punkty karne?

Każda osoba, która posiada prawo jazdy może sprawdzić swoje punkty karne w dowolnym momencie. Można zrobić to na 2 sposoby:

  • online,
  • na dowolnym komisariacie policji.

Oczywiście informację można uzyskać tylko i wyłącznie o własnych punktach karnych, dlatego osobiste sprawdzanie punktów karnych jest obowiązkowe.

Czasem jest konieczność otrzymania oświadczenia o punktach karnych, którego pomoże wymagać pracodawca (np. firmy transportowe, które zatrudniają kierowców). Takie oświadczenie można otrzymać na komisariacie, ale za takie oświadczenie trzeba zapłacić opłatę, która wynosi około 17 złotych.

Kasowanie punktów karnych

Istnieje pula punktów karnych, która nie może zostać przekroczona, ale należy podchodzić do tematu spokojnie, ponieważ wszystkie punkty karne kasują się po roku od ich otrzymania. Kolejnym sposobem na kasowanie punktów karnych jest szkolenie. Ta metoda stosowana jest przez kierowców, którzy zbliżają się do górnej granicy puli punktów karnych. Przekroczenie możliwych punktów karnych wiąże się z zakazem prowadzenia pojazdów.

Pula możliwych punktów karnych wynosi 24 punkty i 20 punktów dla kierowców przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy.

Utrata prawo jazdy

W Polsce najczęstszą przyczyną utraty prawa jazdy jest szybka jazda samochodem. Prawo jazdy jest zabierane już wtedy, gdy kierowca przekroczy prędkość o ponad 50 km/h. Wiąże się to z przypisaniem do wykroczenia 10 punktów karnych. Jest coś takiego, jak taryfikator, który dokładnie określa, jakie punkty karne są przydzielane za konkretne wykroczenia. Kwota mandatów również jest stała i występuje w konkretnych przedziałach, a ostatecznie o wysokości mandatu decyduje policja drogowa.

Jak można zauważyć – punkty karne to nic strasznego dla osób, które przestrzegają zasad ruchu drogowego. Czasem jednak zdarza się przekroczyć pewien próg, ale drobne wykroczenie drogowe raz na jakiś czas nie sprawi, że od razu zostanie odebrane prawo jazdy. Pomimo wszystko zawsze należy przestrzegać wszystkich przepisów, aby zachować bezpieczeństwo na drodze.