Gonty drewniane

Podczas budowy domu lub podczas wykonywania wszystkich prac remontowych ważną kwestią jest zadbanie o dach. Jest to najwyższy punkt każdego domu, który narażony jest na różne czynniki atmosferyczne i niestety źle wykonany dach musi być często reperowany.

Budując dom przyszli właściciela jak najbardziej mają wpływ na to, jak powinna wyglądać cała konstrukcja domu. Warto poświęcić wiele uwagi na rozmowy z ekspertami, które będą dotyczyły budowy całego dachu i wykorzystanych materiałów.

Gonty drewniane

Z informacji, jakie można uzyskać od specjalistów wynika, że ponadczasowe są gonty drewniane. Jest to materiał pokryciowy dachu, na który można się zdecydować, jeśli tylko ktoś będzie chciał wybrać ten ponadczasowy rodzaj.

Należy pamiętać jednak o tym, że gonty drewniane nie są najtańszym materiałem pokryciowym.

Czym są w ogóle gonty drewniane?

Gonty drewniane to prostokątne elementy o długościach o 45 cm i szerokościach do 10 cm. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje gontów:
cięte – posiadają gładką powierzchnię,
łupane – posiadają nieregularną i chropowatą powierzchnię.
Gonty drewniane mogą pokrywać dach, które minimalne nachylenie połaci dachu to 14-18 stopni.

Montaż gontów drewnianych

Niestety montaż takich gontów nie jest łatwy, dlatego też wszystkie prace związane z ich montowaniem mogą być bardzo czasochłonne. Należy się z tym liczyć wybierając taki rodzaj pokrycia dachowego. Wykonanie szybciej wszystkich prac związanych z położeniem gontów drewnianych nie będzie możliwe.

Moda, która wraca

Tak naprawdę gonty drewniane znane są już od wielu, wielu lat i stosowane były w budownictwie już wcześniej. W dalszym ciągu takie gonty można spotkać na dachach wielu starszych budowli. Aktualnie moda zaczęła wracać i takie gonty pojawiają się również w połączeniu z nowoczesnymi domami i stylami, więc można powiedzieć, że przeżywają swój renesans. Stąd też taka cena gontów.

Odpowiednia ochrona

Część gontów drewnianych nie wymaga impregnacji, a część tej impregnacji potrzebuje. Wszystko zależne jest od tego, z jakiego drewna gont drewniany jest wykonany. Tą kwestię warto pozostawić specjalistom, którzy zajmą się wykonaniem dachu.

Odpowiednia firma

Chyba nie trzeba mówić, że gonty drewniane to dość wymagające pokrycie dachowe, które musi zostać wykonane idealnie i zgodnie z projektem. Tylko wtedy gonty będę spełniały wszystkie swoje funkcje. Wybór odpowiedniej firmy jest ważny również ze względu na to, że jest to drogi materiał, którego zniszczenie wymaga pokrycia dużych szkód. Poza tym specjaliści muszą dokładnie wiedzieć, w jaki sposób taki gont układać.